IndyCar Series predstavuje vrchol amerického automobilového pretekania, pričom na rozdiel od iných tamojších súťaží ide o čisto formulové preteky.
Séria bola založená v roku 1996, no ide o nástupkyňu Champ Car World Series. Tá zas pokračuje v dlhodobej tradícii pretekov vrátane legendárnej 500 míľovej trate v Indianapolise, ktorá je súčasťou pretekárskeho kalendára už od roku 1911.
Vznik IndyCar bol motivovaný snahou posunúť americké motoristické preteky na vyšší level. S modernými autami a centralizovanejšou štruktúrou organizácie mali preteky prilákať viac fanúšikov a sponzorov. Séria sa rýchlo stala známa vysokou konkurenciou, ako aj pravidlami, ktoré podporujú technologickú kreativitu jednotlivých tímov.
Zároveň už od začiatku IndyCar neustále experimentuje s pravidlami a formátmi pretekov, aby zvýšila atraktivitu a držala krok s technologickým vývojom v automobilovom priemysle. Vďaka tomu sa séria stala synonymom pre inovácie a adrenalín.
Ak ide o históriu IndyCar, tá je naozaj pestrá. Ligu IndyCar založil v roku 1994 Tony George, ktorý sa usiloval vstúpiť aj do série CART. Indianapolis 500 ako pretek bol vrcholom sezóny, pričom v roku 2008 prišlo k spojeniu série ChampCar a IRL. V roku 2011 sa organizácia premenovala na IndyCar a presne tak ju poznáme do dnes.
Už od svojho vzniku je charakteristickou črtou pretekov to, že všetky tímy IndyCar používajú šasi od spoločnosti Dallara. Tie sú navrhnuté tak, aby splnili nároky rýchlych oválov, technických cestných okruhov aj náročných mestských tratí. Zároveň rovnaké šasi necháva viac vyniknúť technické schopnosti tímov a najmä pilotov.
Srdcom každého vozidla je 2.2-litrový V6 turbo motor, ktorý dodávajú spoločnosti Chevrolet alebo Honda. Tieto motory sú schopné vyvinúť výkon presahujúci 700 koní, samozrejme v závislosti od pravidiel pre konkrétnu trať podľa pretekov.
Preteky IndyCar sú založené na tímovej stratégii a využití silných stránok viacerých jazdcov, kde niektoré tímy majú v súpiske dvoch až štyroch jazdcov.
Táto tímová spolupráca je základ od ktorého závisí úspech, pričom dôležitá je schopnosť tímu spoločne a efektívne pracovať. Každý tím musí nájsť správnu rovnováhu medzi rýchlosťou, strategickým plánovaním zastávok a nastavením formuly.
Celá sezóna IndyCar pozostáva z viacerých typov tratí, na rozdiel napríklad od jednorazových pretekov Le Mans 24. Ročník tvorí niekoľko Veľkých cien a to od legendárnych 500 míľ v Indianapolise, kde víťaz získa dvojnásobok bodov, až po mestské okruhy s úzkymi šikanami alebo klasické pretekárske ovály s rýchlymi rovinkami.
Sezóna IndyCar Series pozostáva každý rok z odlišného počtu pretekov. Štandardne však piloti odjazdia v ročníku 17 až 20 pretekov, tzv. Grand Prix.
Každé podujatie sa koná na jedinečnom okruhu, charakteristikou ide o ovály, cestné trate a mestské okruhy. Táto rôznorodosť umožňuje jazdcom a tímom predviesť ich talent, schopnosti a technické zručnosti v rozličných podmienkach.
Formát pretekov v IndyCar sa typicky skladá z niekoľkých tréningových jázd, ktoré jazdcom umožňujú adaptovať sa na okruh a doladiť svoje vozidlá. Potom nasleduje kvalifikácia, ktorá zahŕňa zvyčajne viaceré kolá a práve posledné merané kolo určuje šesť najlepších štartovacích pozícií, vrátane pole position, čiže prvého štartovného miesta.
Po kvalifikácii nasledujú samotné preteky, ktoré majú rôznu dĺžku závisiaci od charakteru okruhu. Napríklad, preteky na ováloch sú často kratšie a intenzívnejšie, zatiaľ čo cestné a mestské okruhy sú dlhšie a zamerané na väčšiu vytrvalosť.
Bodovanie v IndyCar je štruktúrované tak, aby odmenilo pretekárov na konci jazdenia po stanovenom počte kôl. Štandardne víťaz pretekov získa 50 bodov, druhý 40 bodov, tretí pretekár 35 a následne bodový zisk postupne klesá. Okrem toho sa dajú získať bonusové body mimo tohto poradia a to za pole position a počet kôl vo vedení.
Tak, ako napríklad Formula 1, aj séria IndyCar sa môže pochváliť niekoľkými legendárnymi tímami, pretekármi či všeobecnými štatistickými rekordmi.
Medzi najslávnejšie tímy patria napríklad Team Penske, Chip Ganassi Racing a Andretti Autosport. Tieto stajne sú známe nielen svojimi víťazstvami, ale aj schopnosťou inovovať a prispôsobiť sa rôznym pretekárskym podmienkam počas histórie.
Ak ide o tímy, jedným z najúspešnejších v histórii IndyCar je Team Penske založený Rogerom Penskem. Tím má na svojom konte viac ako 200 víťazstiev počas svojho pôsobenia v tejto sérii. Ak ide o jazdcov, do siene slávy určite patrí A.J. Foyt. Zatiaľ je jediným jazdcom IndyCar, ktorý vyhral preteky Indianopolis 500 až 4-krát.
Medzi zaujímavé mená patrí aj Mario Andretti, ktorý je tiež ikonou a po ktorom je pomenovaný aj jeden z najslávnejších tímov IndyCar. Legendou je už aj pilot Arie Luyendyk, ktorý drží rekord v najrýchlejšom kvalifikačnom kole vôbec.
Zatiaľ poslednou sezónou IndyCar bola sezóna 2024, ktorá mala 17 pretekov a trvala od 10. marca 2024 do 15. septembra 2024. Víťazom série sa v tomto ročníku stal Alex Palou so ziskom 544 bodov z tímu Chip Ganassi Racing. Palou tak obhájil minuloročný titul a to s náskokom 31 bodov pred domácim pilotom Coltonom Hertom.
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.12.2024